Освітянський форум «Відкритий освітній простір – нове суспільство»

16.04.2019 року за підтримки департаменту освіти і науки Донецької облдержадміністрації відбувся форум «Відкритий освітній простір – нове суспільство», метою якого було визначено: презентація системного погляду на ефективні кроки реформування освіти регіону в контексті реалізації Концепції «Нова українська школа»: досвід, візії, перспективи.

Захід відвідали почесні гості – Куць О. І., голова Донецької облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації, та Лук’янчук Т. О., заступник голови Донецької облдержадміністрації з питань освіти і науки, молоді, сім’ї та спорту. У форумі взяли участь понад 220 представників закладів освіти, зокрема начальники відділів (управлінь) освіти, завідувачі методкабінетів (центрів), директори опорних шкіл, учителі-предметники міст, районів ОТГ.

Родзинкою заходу стала інтерактивна виставка «Універсальний дизайн освітнього середовища», представлена п’ятьма напрямами:

1.Цифровий дизайн. Учасники ознайомилися з доповненою та віртуальною реальностями.

2.Проекти STEM-освіти. У виставці були представлені проекти-переможці STEM-освіти, що увійшли до збірки «Сучасні тренди в освіті», зокрема робота учнів Краматорської ЗОШ І-ІІІ ст. № 16 «Робосхід», що отримала визнання на всеукраїнському етапі змагань із робототехніки у 2018-2019 рр.

3.Нове освітнє середовище початкової школи. Представлено макети нового освітнього середовища Нової української школи.

4.Психологічний Hand Made. Презентовано досвід щорічного Психофесту інновацій щодо психологічної підтримки дітей та дорослих у кризових ситуаціях.

5.Міжнародні проекти. Представлені міжнародні проекти різного спрямування, у яких беруть участь заклади освіти Донеччини.

Програмою форуму була передбачена й робота локацій за трьома темами.

Локація 1. «Нова початкова школа – крок у майбутнє»

Модератором локації виступила Колган Т. В., декан факультету підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри управління та адміністрування Донецького ОБЛІППО.

Учасники обговорили актуальні питання щодо освітнього середовища в 1-му класі, не оминули й основних акцентів педагогіки партнерства як ключового компонента формули «Нової школи» (Бабаніна С. В., тренер НУШ, заступник директора Добропільського НВК № 4 Добропільської міської ради), сучасних освітніх технологій, таких як «Ранкова зустріч» і «Сторітеллінг» (Ходакова В. А., завідувач методичного кабінету відділу освіти Костянтинівської райдержадміністрації), лялькового театру (Локошко Л. А., учитель початкових класів Селидівської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Селидівської міської ради).

За підсумками локації була прийнята така резолюція:

 1. Сприяти формуванню творчого, відповідального, умотивованого вчителя, готового до самоосвіти, упровадження інновацій, утілення нової мети та стандартів навчання, реалізації педагогіки партнерства.
 2. Застосовувати наскрізно в освітньому процесі інформаційно-комунікаційні технології та інноваційно-педагогічне проектування.
 3. Сприяти розповсюдженню передового педагогічного досвіду, використанню в освітньому процесі початкової школи сучасних інноваційних технологій, методик, проектів.
 4. Забезпечувати реалізацію нового змісту освіти, заснованого на формуванні компетентностей, необхідних для успішної самореалізації учнів у суспільстві, максимального розкриття їх здібностей.

Локація 2. «Майстерність інклюзії: ми різні, але ми разом»

Модератором виступила Лопухіна Т. В., завідувач відділу професійного розвитку фахівців освіти дітей з особливими освітніми потребами Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Про важливість практичного спрямування інклюзивної освіти, якісну підготовку та перепідготовку кадрів у форматі проблемного питання розповіла Дмитрієва І. В., доктор педагогічних наук, професор кафедри технологій спеціальної та інклюзивної освіти ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет». Діяльність інклюзивно-ресурсних центрів висвітлила Коваль А. В., завідувач відділу «Ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти» Донецького ОБЛІППО. Особливості впровадження інклюзивного навчання в окремих регіонах області окреслили Мелешко Л. А., директор Билбасівського опорного закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Слов’янської районної ради, Задирака Я. В., вихователь-методист Миколаївського закладу освіти (ясла-садок) комбінованого типу № 2 «Ромашка» Миколаївської міської ради Слов’янського району. Не менш важливим є методичний супровід інклюзивного навчання, про що розповіли Гордієнко І. М, завідувач методичного кабінету відділу освіти Добропільської міської ради, та Нікітіна І. І., методист міського методичного кабінету Управління освіти Бахмутської міської ради. Особливості створення команди супроводу дитини з особливими потребами в умовах інклюзивного середовища висвітлила Гранкіна О. В., заступник директора з навчально-виховної роботи Краматорського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 8 Краматорської міської ради.

За результатами локації була проголосована така резолюція:

 1. Імплементувати засади реформування нової української школи в освітній процес мережі закладів дошкільної та загальної середньої освіти з інклюзивним навчанням.
 2. Поглибити співпрацю закладів освіти зі спеціальними загальноосвітніми школами в питаннях методичного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.
 3. Створювати авторські творчі групи педагогів із питань модернізації роботи команди фахівців для здійснення корекційно-реабілітаційної роботи з дітьми з ООП в умовах спеціальних загальноосвітніх інтернатних закладів, загальноосвітніх закладів та закладів дошкільної освіти, де впроваджується інклюзивна освіта.
 4. Шукати ефективні освітні стратегії щодо підготовки асистентів учителів закладів загальної середньої освіти з інклюзивним навчанням відповідно до Концепції «Нова українська школа».
 5. Спрямувати освітній процес підвищення кваліфікації на підготовку фахівців до роботи в умовах інклюзивного освітнього середовища.
 6. Забезпечити методичний супровід діяльності інклюзивно-ресурсних центрів області щодо розвитку єдиного інклюзивного освітнього простору шляхом утворення ефективної системи інклюзивної освіти дітей з особливими освітніми потребами; забезпечення рівного доступу дітей з особливими освітніми потребами до якісної дошкільної, шкільної та позашкільної освіти.
 7. Створити інформаційно-просвітницький простір шляхом створення інтернет-ресурсу для педагогічної та батьківської спільноти щодо обміну педагогічним досвідом та підтримки батьків дітей з особливими освітніми потребами, щодо підвищення батьківської компетентності та рівня знань про стан розвитку і здоров’я дітей, реальні можливості й механізми їх адаптації в суспільстві.

Локація 3.«Побудова освітнього процесу Нової української школи»

Модераторами локації виступили Байдаченко Т. С., завідувач відділу української мови та літератури Донецького ОБЛІППО, та Рибак І. М., завідувач відділу суспільних дисциплін Донецького ОБЛІППО. Вони закцентували увагу на тому, що в реаліях сьогодення слід оперативно реагувати на виклики суспільства, бути особистостями, здатними впевнено крокувати в майбутнє, уміти відстоювати власну позицію, шукати креативні методи та підходи щодо вирішення проблемних ситуацій.

Царюк О. О., учитель української мови та літератури комунального закладу «Маріупольська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 66 міської ради», розповіла про те, якою має бути постать учителя української школи. Сітькова І. М., учитель української мови та літератури Часовоярської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 15 Бахмутської районної ради, повідомила про шляхи побудови особистісно зорієнтованого уроку через мотивацію. Воробйова Н. О., методист комунальної установи «Районний методичний кабінет» Покровської районної ради, націлила учасників локації на шляхи професійної компетентності молодого філолога-україніста Нової української школи. Криворучко С. А., учитель історії та правознавства, заступник директора з виховної роботи навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Костянтинівської міської ради Донецької області, закцентувала увагу на особливостях нового стандарту освітньої діяльності, розвитку життєво важливих компетентностей здобувачів освіти Нової української школи через застосування наскрізного підходу на уроках історії, правознавства та громадянської освіти.

Учасники локації дійшли до висновку, що учень ХХІ століття має бути постаттю, яка зможе реалізувати все вищезазначене. Від того, які знання, навички та вміння він отримає в закладі освіти сьогодні, залежить майбутнє держави. Саме тому пошук інноваційних методів, технологій та прийомів навчання є одним із пріоритетних завдань як на місцевому, так і на загальнодержавному рівнях.

За результатами роботи локації було прийнято резолюцію:

 1. Упроваджувати ефективні стратегії наскрізного підходу до побудови освітнього процесу Нової української школи.
 2. Застосовувати ефективні методи та прийоми мотивації: учнів – до навчання, а педагогів – до професійного та особистісного розвитку.
 3. Удосконалювати професійну компетентність учителя Нової української школи через упровадження інноваційних технологій.
 4. Через вивчення предметів суспільно-гуманітарного циклу сприяти формуванню випускника – громадянина, патріота, інноватора.

На пленарному засіданні Куць О. І., привітавши учасників форуму, наголосив на важливості ролі вчителя в умовах сьогодення, адже саме він покликаний будувати фундамент для щасливого майбутнього країни, виховуючи молоде покоління для нових звершень. Однак, разом із тим, освітянам не слід забувати про підвищення професіоналізму – лише самоаналіз дозволяє людині уникнути подальших помилок, – наголосив Олександр Іванович.

Лук’янчук Т. О. наголосила на проблемах нестачі кадрового резерву, мотивації вчительства та спротиву батьківської спільноти щодо інклюзивного навчання. Неабиякої уваги потребують сьогодні й керівники опорних шкіл, адже оновлення опорного закладу не гарантує оновлення управлінської та педагогічної діяльності.

Від локації «Побудова освітнього процесу Нової української школи» виступали Байдаченко Т. С., завідувач відділу української мови та літератури Донецького ОБЛІППО, та Машкіна Н. О., заступник директора з НВР, учитель історії Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 8 Краматорської міської ради. Тетяна Сергіївна закцентувала увагу на досягненнях мовно-літературної освіти на Донеччині, розповіла про шляхи реалізації сучасних освітніх викликів і наголосила на подальших перспективах. Наталія Олексіївна проаналізувала ключові особливості побудови освітнього процесу Нової української школи через призму викладання предметів суспільно-гуманітарного напряму, закцентувавши увагу на сучасних освітніх реаліях.

Локацію «Майстерність інклюзії: ми різні, але ми разом» представила Нікітіна І. І., методист міського методичного кабінету Управління освіти Бахмутської міської ради, наголосивши на необхідності підготовки та підвищення кваліфікації фахівців психолого-педагогічного профілю до роботи з дітьми з особливими освітніми потребами в умовах інклюзії, презентувала шляхи формування професійних ціннісних орієнтацій компетентного педагога-професіонала з розвиненою суб’єктною позицією, здатного до проектування ефективного освітнього середовища на засадах цінностей розвитку особистості дитини, власного професійного й особистісного зростання.

Пріоритетні завдання розвитку української держави, обговорені у Верховній Раді України на Парламентських слуханнях «Збалансований розвиток людського капіталу в Україні: завдання освіти і науки» за участі Міністра освіти і науки України Гриневич Л. М., висвітлила Каракулова І.А., голова громадської організації «Асоціація керівників закладів освіти Донеччини», директор Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 Краматорської міської ради.

Асоціація керівників закладів освіти Донеччини вважає основними напрямами діяльності шкіл:

 1. реалізацію стратегії сталого розвитку в галузі освіти;
 2. сприяння демократизації, гуманізації освіти, упровадження толерантної педагогіки та державно-громадського управління галуззю, створення нового освітнього середовища;
 3. впровадження в освітній процес ефективних методів, технологій вітчизняного й зарубіжного інноваційного досвіду, оновлення змісту освіти, підвищення якості знань;
 4. сприяння реалізації міжнародних просвітницьких і соціальних проектів, проведенню форумів, семінарів партнерської взаємодії із залученням експертів у галузі освіти і психолого-педагогічної науки;
 5. євроінтеграцію та міжнародну співпрацю.

Враховуючи вищесказане, пріоритетними завданнями діяльності школи мають бути:

 1. спрямування освітнього процесу школи на подальше формування ключових компетентностей здобувачів освіти, використання інноваційних технологій викладання як засобу розвитку творчої особистості;
 2. забезпечення науково-методичним супроводом освіти, зміна підходів до підготовки педагогічних працівників, створення умов для опанування ними педагогічних ролей фасилітатора, коуча, тьютора.
 3. продовження системної роботи колективів щодо впровадження нових дієвих форм роботи з обдарованими учнями, систематичне підвищення наукового рівня викладання основ наук із використання новітніх освітніх технологій;
 4. забезпечення рівного доступу до освіти;
 5. національно-патріотичне виховання;
 6. розбудова нового освітнього середовища, що має створити безпечні та комфортні умови, мотивувати до навчання та особистісного розвитку.

Дякуємо керівництву Краматорської української гімназії Краматорської міської ради за допомогу в організації форуму, теплу зустріч та гостинність!

Матеріали заходу можна знайти за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1XPDd2vPH4v92yzcPJT_P-pvPJUvf4l0G?usp=sharing

Дивитись фоторепортаж...