Запобігання та протидія проявам насильства: діяльність закладів освіти

У сучасних умовах реформування освіти школа має забезпечити захист від насильства, образ, зловживань та експлуатації всіх учасників освітнього процесу. Саме тому актуальним завданням у професійному розвитку керівних та педагогічних кадрів є формування спеціальних компетенцій з питань захисту прав дитини та протидії негативним явищам в освітньому процесі. З цією метою 16-18 грудня 2019 року у м. Києві Міністерством освіти і науки України та Громадською організацією «Ла Страда-Україна» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) проведено освітньо-методичний тренінг «Запобігання та протидія проявам насильства: діяльність закладів освіти» для фахівців та фахівчинь обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти. Донецьку область представляли Валентина Поуль, завідувачка кафедри психології та розвитку особистості Донецького ОБЛІППО, кандидат психологічних наук, та Олексій Заріцький, завідувач відділу соціально-психологічного супроводу розвитку особистості Донецького ОБЛІППО. Тема та зміст заходу виявилися дуже актуальними.

Програма тренінгу була дуже насиченою та динамічною. Протягом трьох тренінгових днів учасники визначали причини, ознаки, наслідки, спільне та відмінне між поняттями «дискримінація», «жорстке поводження», «насильство», «гендерно зумовлене насильство», «домашнє насильство», «булінг»; розробляли алгоритми виявлення та реагування в цих випадках; відпрацьовували навички ідентифікації постраждалих від зазначених негативних явищ; планували діяльність закладу освіти в напряму системної профілактичної роботи. Усе це під керівництвом досвідчених тренерок – Вероніки Андрієнко, директорки департаменту науково-методичної роботи ГО «Ла Страда-Україна», Тетяни Войцях, завідувачки навчально-методичного центру психологічної служби КНЗ «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради», та Віти Байдик, старшого викладача кафедри педагогіки та психології Луганського ОБЛІППО, кандидата психологічних наук.

Справжнім подарунком для всіх присутніх до свята св. Миколая стало схвалення комісією психології та педагогіки науково-методичної ради з питань освіти МОН України освітньої програми курсу за проблемою «Запобігання та протидія проявам насильства: діяльність закладів освіти» для впровадження в закладах післядипломної освіти. Про це в третій день тренінгу урочисто повідомила Ольга Флярковська, начальник відділу психологічного супроводу та соціально-педагогічної роботи ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», кандидат педагогічних наук.

У Донецькій області на 2020 рік заплановано проведення курсів підвищення кваліфікації та серію тренінгів для педагогічних працівників відповідно до зазначеної проблеми. Усе це сприятиме створенню в закладах освіти області безпечного і дружнього до дитини освітнього середовища, що передбачено Концепцією Нової української школи як один із пріоритетних векторів.

Дивитись фоторепортаж...